Makale - Çocukların üzerine mobilya düşmesi sebebi ile yaralanmlar !

Evinizdeki mobilyalar tehlikeli bir bölge gibi görünmese de, çocuklar için ciddi yaralanmalara neden olma potansiyeli vardır. Çocuklar, bir elbise askısına, oyuncağa veya istedikleri bir şeye ulaşmak için herhangi bir mobilyaya tırmanırken kaza riskini düşünmeyeceklerdir.

Çeşitli mobilyaların, çocukların üzerine düşmesi sebebiyle meydana gelen yaralanmalar; çocukların eşyayı mevcut pozisyonunda dururken hareket ettirmesi,  üzerine çıkmaya çalışması veya tırmanmaya çalışması sebebiyle eşyanın ağırlık merkezini değiştirerek üstüne düşmesi ile meydana gelmektedir. ağırlık merkezi dengesiz olduğunda risk yaratabilecek tüm mobilyalar ve deprem güvenliği  içinde geçerlidir.

Bu tip yaralanmaları önlemek, çocuklara güvenli bir ortam sağlamak amacı ile bu riski azaltmak için mobilya ve TV’leri uygun şekilde duvara veya uygun bir yüzeye sabitlemek gerekmektedir. Burada ailelerin dikkat edeceği önemli nokta;  sabitleme yapılacak ekipmanın standartlara uygun seçilip sabitleneceği yüzeye de sağlam bir şekilde sabitlenmesidir. Her durumda çocuğun üzerindeki yetişkin gözetimi sürekli olmalıdır. Bu konu en temel  sabitleme ekipmanları ile ilgili olarak deprem ve çocuk güvenliğine yönelik olarak tasarlanmış profesyonel ürünlerle,  uzunluk ayarlı , takıp çıkartılabilir klipsli, en az 50 kg. ağırlığa kadar test edilmiş dokuma kayış ve klipslerle düzgün mobilya yüzeyi ise; yeterince güçlü çift taraflı bant ile, duvara monte edilecekse;  duvar tipine uygun dübel ve vida ile sabitleme yapılmalıdır. Bu sabitlemeler, TV, tırmanıp devrilebilecek  raflı kitaplık , çekmeceli  vb.mobilyalar ile ayaklı ayna ve askılar için yapılmalıdır.

Bu konuda bazı zaman düşündüğümüz , benim başıma gelmez deyip doğru zannettiğimiz 5 yanlış inanç bulunuyor;

 

 1-) Şifonyer çok ağır, devrilmez!

Şifonyer, bizler için ağır gelebilir,  Ancak, bu şifonyer küçük bir çocuk için hala bir tehlike olabilir. Bir çocuk çekmeceleri açıp üzerlerine tırmandığında, ağır bir şifonyer veya başka bir mobilya türü bile bir çocuğun üzerine devrilebilir. Çekmeceler açıldığında, ağırlık merkezi değişir ve mobilyalar çocuk tırmanmadan bile devrilebilir.

 

2-) Çocuklar bizim yatak odamızda oynamıyor, dolayısı ile oradaki şifonyeri  sabitlememize ihtiyaç yok !

Devrilme sebebiyle oluşan yaralanmalar çok hızlı şekilde gerçekleşebilir. Çocuklar, yakın gözetim altında bile olsa, düşünmediğimiz  bir odaya girebilirler. Sadece çocuk odası ve oyun odasındakiler değil tüm mobilyaların sabitlenmesi gereklidir.

 

3-) Çekmecelere kilit taktık, böylece şifonyer, sabitlenmese de artık güvende

Çekmece ve dolap kilitleri, bebek ve küçük çocukların dolap & çekmecelere erişimi ni engellemek için tasarlanmış olup mobilya sabitlemenin yerini almak için tasarlanmamıştır. Sonuçta, çocuklar kilitleri açmayı öğrenebilir, dolayısı ile şifonyer hala devrilme riski taşır. Çocuk üç yaşına geldiğinde çekmece kilitlerini açabilirler. Ancak şifonyerin üzerine tırmanırsa ciddi devrilme riski altında olurlar.

 

4-) Büyük çocuklar tırmanmaması gerektiğini anlar ve bilir!

Çocuklar bir şifonyer veya kitaplığın kendilerine zarar verebilecek bir şey olduğunu düşünmezler. Mobilyaların üstünde istedikleri şeye ulaşmak için tırmanırlar. Genellikle çekmeceler bir merdiven gibi kullanılır, böylece çocuk onlar için çok yüksek bir öğeye ulaşabilir. Tırmanmanın yürümeye başlayan çocuğunuza veya okul öncesi çocuğunuza onun için tehlikeli olduğunu söylemiş olsanız bile, ebeveyn olarak meraklı bir çocuğun güvenlik dersini hatırlayacağına güvenilmemelidir.

5-) Çok iyi kalitede markalı bir mobilya mağazasından güvenli bir dolap ve kitaplık satın aldık!

Tüm mobilya türleri, indirimli mobilyalar ve yüksek kaliteli mobilyalar, uzun kitaplıklar ve kısa kitaplıklar, çekmeceli kısa sandıklar, uzun elbise dolapları, gardıroplar, raflı ve / veya kapılı mobilyalar ve daha fazlası dahil olmak üzere tehlike arz eder. Mobilyaları sabitleyin ve çekmeceli parçaları, sadece bir çekmecesi olsa bile, ekstra riskli olarak kabul edin.