Sık Sorulan Sorular

ParkZon - Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Dubleks bir evde yaşayan ve tekerlekli sandalye kullanan özürlü bir kişi için ne gibi çözümler önerirsiniz?

Yürüme özürü dışında, günlük temel ihtiyaçlarının ne kadarının kendisi tarafından karşlandığı test edilmelidir. Daha sonra bu kişinin ihtiyaçlarına göre ev, gerek mimari tasarım açısından ve gerekse mobilya ve eşyaların kullanım ve konumları açısından yeniden düzenlenmelidir. Örneğin dubleks bir evde yaşıyorsa, evin alt katında ihtiyaçlara uygun yatak odası, banyo ve mutfak gibi yaşam alanları tasarlanacağı gibi, merdiven asansörü veya kat asansörü kullanarak da üst kata rahatça ulaşabilirlik sağlanabilir. Aynı zamanda kapı genişlikleri, kapı eşikleri, lavabo, banyo, mutfak tezgah ve rafları gibi hususlar yeniden dizayn edilmelidir. Özetle; Kişin eve göre değil, ev kişinin ihtiyacına göre düzenlenmelidir. Bu düzenleme ayni zamanda evde birlikte yaşadığı özürlü olmayan kişiler için de uygun olmalıdır.

Mekan ile ilgili yapılacak düzenlemeler yanında kişinin ihtiyaçlarına göre destek ürünleri kullanarak da günlük yaşam aktivitesi arttırılır. Örneğin, tekerlekli sandalyeden banyo küvetine geçmesine yardımcı olan Transfer Bench, ıslak alanların izole edilmesine yarayan kaymaz bantlar, tutunmayı ve dengeyi sağlayan tutunma barları, yataktan kalkmayı ve yatmaya yardımcı olan destek aparatları, klozet yükselticileri, kapıları açmaya, kapamaya yarayan uzaktan kumandalı cihazlar gibi.

Yaşlı insanların ve özellik ile 75 yaş ve üstü kişilerin çok sık evde düşerek yaralandığını hatta hayatlarını kaybettiğini biliyoruz, bunu önlemek için ne yapmalıyız?

76 yaşında ve Alzheimer hastası bir yakınımız var, yardımcısı ile birlikte kalıyor buna rağmen çok sıkıntımız var. Özellikle bazı zamanlarda evden kaçıp gitmeye çalışıyor, hayal görüyor bunu gerçek zannediyor. Onun evde bir kazaya uğramasından endişe ediyoruz bize ne önerirsiniz?

ParkZon'un engelli kişiler için yapacağı ev içi düzenlemeleri, aynı evde yaşayan engeli olmayan kişilerin de yaşamlarını kolaylaştırmasına katkı sağlar.

Copyright © 2009 ParkZon | Tüm hakları saklıdır | Tasarım & Programlama: Elif Yazılım